חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
plovdiv

המוזיאון האתנוגרפי בפלובדיב (Ethnographical Museum)

עזרה בתכנון טיול לבולגריה? השאירו פרטים 👇

המוזיאון האתנוגרפי מכונה באנגלית (Regional Ethnographic Museum Plovdiv)

והמילה "אתנוגרפי" – פירושה ניתוח ההיסטוריה.

העיר פלובדיב שזכתה לכינוי "בירת התרבות של אירופה" בשנת 2019 מרכזת בתוכה המון היסטוריה, תרבות ואמנות בעיקר בעיר העתיקה שלה וברובע הקפאנה הפופולרי.

המוזיאון האתנוגרפי מהווה מוזיאון פופולרי בין שלל המבנים האיכותיים שנשתמרו בפלובדיב וחלקם גם נמצאו בחפירות ארכיאולוגיות שנערכו ממש בשנים האחרונות וכיום משמשים כאתרי מורשת לשימור של הרשות הבינלאומית אונסק"ו.

השתלשלות העניינים להקמת המוזיאון 

הרעיון לבניית מוזיאון כזה בפלובדיב התקבל בסוף המאה ה – 19 ולאחר שנים מספר אל תוך המאה ה – 20 בשנת 1917 בזכות בחור בשם סטויו שישקוב שהיה חוקר ועיתונאי מקומי ובנוסף לכל גם העובד היחיד במוזיאון התאספו חברי הוועדה להקמתו בארמון המחוז שכיום משמש את בניין העירייה של פלובדיב ובאותה שנה כבר סוכם על בניית המוזיאון. 

מיולי של שנת 1917 ועד שנת 1930 נאספו חפצים ופרטי אמנות אותנטיים רבים עבור המוזיאון. לאחר כשנה הועברו רוב פריטי המוזיאון לאגף הספרייה הציבורית מטעמים של שיקולים כלכליים. מאוחר יותר, בשנת 1938 ראש עיריית פלובדיב בזמנו בוז'ידאר זדרבקוב החליט להעביר את המוזיאון יקר הערך הזה אל אחד הבתים המפוארים ביותר באזור שנקרא "בית קויומדז'יבה" (kuyumdzhieva house) והוא נפתח לקהל הרחב בחודש אוקטובר של שנת 1943. המוזיאון נקרא בזמן זה "מוזיאון בית העירייה".

לאחר שנים מספר שבהם גם התחוללה מלחמת העולם השניה, בשנת 1949 שינו את שמו של המוזיאון ל"מוזיאון האתנוגרפי"

ובשנת 1962 נוצרה תערוכה בגימור מושלם עבורו.

 

מטרת המוזיאון

המטרה העיקרית של המוזיאון היא לאסוף פריטים מהעבר וההווה של פלובדיב שייצגו אותה במוזיאון בכל אספקט פיתוחי אפשרי בין אם מדובר בהיבטים אקונומיים, אמנותיים, היסטוריים ועוד..

 

אופן עיצוב בית המוזיאון

הבית מייצג בצורה סימטרית להפליא את העיצוב מתקופת הרנסאנס הבולגרי וכבר מלראות את הבחוץ שלו תוכלו להבין שמדובר במבנה מפואר במיוחד.

בניין המוזיאון בנוי על 4 קומות בצד המזרחי ושתי קומות בצד המערבי כל אחת מהן בגודל של כ – 570 ס"מ מרובע ומעל לכ – 130 חלונות הוא נבנה על ידי בחור בשם ג'ורג'י האדז'י שהגיע מחבל קוסובו ונותן דוגמא מצויינת לארכיטקטורה שהייתה פופולרית באזור המאה ה – 19 בסגנון הבארוק. תקרת המוזיאון עשויה אמנות עץ מגולף ודוגמאות פרחים איכותיות.

גינת המוזיאון מטופחת מאוד ומלאת מרחבים ירוקים סביב.

 

המוזיאון האתנוגרפי בימינו אנו

המוזיאון האתנוגרפי הוא אחד מתוך שני המוזיאונים הכי גדולים בבולגריה המתמחה בתחום הזה של ההיסטוריה. בשנת 1995 המוזיאון הוכרז כמו הרבה מבנים באזור כאנדרטת תרבות לשימור לאומי.

כיום, במוזיאון נמצאים כ – 60,000 פריטים המחולקים לכמה קטגוריות שונות כגון : 

פריטי אמנות ייחודיים לתקופות שונות בהיסטוריה, חפצי דת ופולחן, מלאכה, כל מה שקשור בחקלאות, הלבשה וטקסטיל, טוויית בדים, כלי נגינה, כלי עבודה, כלי מטבח, ריהוט אופייני לתקופה ועוד..בנוסף, קיימת גם מחלקה שבה מוצגים תמונות איכותיות, ספריות וארכיון מדעי.

החפצים בקטגוריות מפוזרים בשישה חדרים נפרדים לפי נושא.

 

ביקור במוזיאון האתנוגרפי

המוזיאון האתנוגרפי הוא בין המוזיאונים הפופולריים ביותר בפלובדיב אם לא הכי פופולרי.. והוא מציג גם תלבושות מתקופות ישנות של בולגרים מסורתיים,עלות הכניסה למוזיאון הזה היא כ – 8 לבה בולגרי שמשתווים לכ – 16 שקלים

אך האפשרות המתבקשת ביותר היא לא לקנות בקופות בנפרד כרטיס לכל מוזיאון כזה אלא לקנות כרטיס אחד המרכז מספר מבנים שונים ואפילו בתוספת סיור מודרך תוכלו לרכוש כרטיס שנקרא : PLOVDIV CITY CARD עם המון הנחות והטבות שוות כגון: סבב ברים וטעימות יין ואפילו לקחת סיורים מודרכים חינם שיקחו אתכם גם למוזיאון האתנוגרפי אך הכניסה עצמה בתשלום.

כרטיסים משולבים ניתן לרכוש למשל בקופות על יד התיאטרון הרומי, במרכזי הדרכה למטיילים ועוד.. המוזיאון נגיש למטיילים בכסא גלגלים אם כי העיר העתיקה עצמה פחות. שעות הפתיחה של המוזיאון האתנוגרפי בחורף הן מהשעה 9:00 בבוקר ועד 17:00 אחר הצהריים ובקיץ, מהשעה 9:00 בבוקר ועד 18:00 בערב ובכל יום שני בכל עונות השנה המוזיאון סגור ! 

המוזיאון האתנוגרפי בפלובדיב הוא מוזיאון לאומי הממוקם בעיר העתיקה של פלובדיב, בולגריה. המוזיאון מציג אוסף של פריטים היסטוריים ותרבותיים המשקפים את ההיסטוריה והתרבות של בולגריה. 

המוזיאוון נוסד בשנת 1917, והוא ממוקם בבית קויו, מבנה בארוק מהמאה ה-19. המוזיאון מכיל אוסף של למעלה מ-60,000 פריטים, הכוללים כלי בית, תלבושות, כלי נגינה, כלי אומנות ועוד.

האוסף של המוזיאון מחולק לשמונה חדרים, המציגים את ההיסטוריה והתרבות של בולגריה מהמאה ה-19 ועד ימינו. בין הפריטים המוצגים במוזיאון ניתן למצוא:

  • כלי בית מסורתיים, כגון כלי חרס, כלי עץ, וכלי מתכת
  • תלבושות מסורתיות, מכל חלקי בולגריה
  • כלי נגינה מסורתיים, כגון צ'מבורה, גיטרה בולגרית, ועוד
  • כלי אומנות, כגון ציורים, פסלים, ועוד

המוזיאון האתנוגרפי בפלובדיב הוא מקום מצוין ללמוד על ההיסטוריה והתרבות של בולגריה. המוזיאון הוא פופולרי בקרב תיירים ומקומיים כאחד.

  • שעות פתיחה: כל יום, 9:00-17:00
  • כתובת: ul. "Knyaz Alexander I" 10, 4000 Plovdiv, Bulgaria
  • מחיר כניסה: 5 לבה לבני 18 ומעלה, 2.5 לבה לסטודנטים מתחת לגיל 26

רוצה לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בבולגריה מתחילה כאן

מחכים לך בעיר!

דילוג לתוכן