חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
plovdiv

כנסיית מרינה הקדושה בפלובדיב (Sveta Marina church)

עזרה בתכנון טיול לבולגריה? השאירו פרטים 👇

כנסיית מרינה הקדושה בפלובדיב (Sveta Marina church)

כנסיית מריה הקדושה בפלובדיב ממוקמת על יד התיאטרון הרומי בלב העיר העתיקה 

היא כנסיה עתיקה במיוחד שהוקמה בתקופת השלטון של האימפריה הרומית על מנת לתת מענה לצרכיה של הקהילה הנוצרית החדשה בפלובדיב שבזמנם נקראה "פיליפופוליס" לאורך מאות השנים הכנסיה נהרסה והוקמה מחדש מספר פעמים

בתקופת השלטון העות'מאני הכנסיה מוקמה על גשר נהר המריצה ולאחר מכן נהרסה עד היסוד ונבנתה שוב במיקומה הנוכחי. 

משנת 1455 ועד שנת 1906 כנסיית מרינה הקדושה הייתה "הקתדרלה של המטרופולין היווני" בפלובדיב, או שמא נקרא לה "פיליפופוליס" ?!

בניין הכנסיה נבנה מחדש בפעם האחרונה עד היום בין השנים 1835 ל – 1836 על ידי אדריכל ראשי בשם ניקולה אוסטבאיסקי לאחר שהכנסיה הקודמת במקום נשרפה פעמיים עד עפר ועוצבה מחדש על ידי אמנים בולגרים מבוקשים מהשורה הראשונה בזמנו.מבנה הכנסיה מזכיר את הבזיליקות הישנות שנבנו בתקופת הרנסנס ובנוי מעץ אגוז שעלה הון תועפות בזמנו ולאחר מכן כיום היסודות נבנו מאבן לאחר שהשלטון העות'מאני הסיר את ההגבלות על גודל מבנה הכנסיות של הנוצרים.

על דלתות החוץ אויירו ציורים של שמשון הגיבור נלחם באריה בתקופת התנ"ך המקראית וגם, ציורים מהודרים על קירות החוץ של הברית הישנה מעטרים את מראה הכנסיה כמו למשל : סיפורי התנ"ך של אדם וחווה, הנחש ומשה רבינו ולוחות הברית

בחלקה המערבי של פנים הכנסיה מוצבים 10 עמודי אבן בצורה עגולה עם תמונות של סצנות תנכיות כמו : סבלו של איוב, נצחונו של דוד המלך, חצר המלך שלמה, משה רבינו בנהר ולאחר קבלת לוחות הברית, גוליית הפלישתי, מכירת יוסף על ידי אחיו למצרים, לוט נמלט מסדום עיר החטאים ועוד..

מימין לדלתות הכנסיה שנוצרו על ידי האמן גאורגי באלדז'ייב מוצבת תמונה של מרינה הקדושה ותמונות של 12 השליחים ומעליהם תמונה של המשיח הנוצרי ישו כשידו מורמת לשלום ולברכה. כס המקדש בכנסיה נבנתה בשנות ה – 50 על ידי נציגים של בית ספר "דבר" ששמם דימטר ואנטון סטנישבי.

מסגרות חלונות הכנסיה נצבעו בכחול עם סורגי ברזל איכותיים.

הכנסיה מוקפת בצמחיה פרחונית וססגונית 

כמו כן, הכנסיה משוייכת לזרם הנוצרי – אורתודוקסי אך היא לא כנסיה רגילה וגם המבקרים מבחוץ שאינם נוצרים יוכלו לראות זאת. 

בביקורכם בימי הקיץ החמים תוכלו לנוח קמעא מתחת לציליות המעוצבות ופרושות בקצוות הכניסה ולנשום אוויר נקי.

קצת על מרינה הקדושה 

מרינה הקדושה חיה במאה השלישית לספירה ונולדה לאב שהיה כומר פגאני 

ביום מן הימים כשמלאו לה 12 שנים היא הודתה כי היא מאמינה בישו שהוא המשיח 

כשאביה גילה על כך הוא כעס במיוחד, רדף אותה ורצה להשיא אותה.

המושל הרומי של ארצות המזרח הציע לה להינשא לו באותם זמנים ולהרחיק אותה מאמונתה אך היא סירבה להצעות ובהתאם לכך, הייתה נתונה לסבל ועינויים מטעם מי שלא אהב את אמונתה. היא נשארה מאמינה עד יום מותה בו מתה "מות קדושים" על פי האמונה הנוצרית ולבסוף תלו אותה בגלל אמונתה ומטעם הנצרות הוענק לה "כתר הקדושים" בהתאם לכך שעמדה במילתה ושמרה על אמונתה.

מיקום הכנסיה ושעות הפעילות

כתובת: ul. "Doctor Georgi Valkovich" 7, 4000 Staria grad, Plovdiv
שעות פעילות:
יום שני 7:00–20:00
יום שלישי 7:00–20:00
יום רביעי 7:00–20:00
יום חמישי 7:00–20:00
יום שישי 7:00–20:00
יום שבת 7:00–20:00
יום ראשון 7:00–20:00

הכנסיה ממוקמת ברחוב : ul Dr Vulkovich 7 על אחת משבע הגבעות של פלובדיב בשם "טקסים טפה" 

וזמני הפעילות שלה הן בכל ימות השבוע בין השעות 7:00 בבוקר לשעה 20:00 בערב.

מגדל הפעמונים של הכנסיה

מגדל הפעמונים הצמוד לכנסיה פופולרי ומרשים ביותר. הוא השלים את בנייתו בין השנים 1869 ל – 1870 והוא מתנשא לגובה של כ – 17 מטרים והוערך כך נכון לשנת 1870. ובעל שש קומות שכל קומה עליונה יותר גם קטנה יותר מהקודמת וכך נוצרות תקרות יפות. מגדל הפעמונים בכנסיה הזאת מתפאר בתואר שיש לו את הכי הרבה פעמונים מכל מגדלי הפעמונים האחרים בעיר.

הכנסיה כיום 

מבנה הכנסיה מארח לרוב אירוסים וחתונות אורתודוקסיות ונחשב למקום מבוקש

המקדש משופץ והמבנה נקי, שמור ומתוחזק היטב. חג מקדש גדול נערך בימי הקיץ בתאריך 17 ליולי ומפאר את זכר מרינה הקדושה.

גג הכנסיה מדיף ריח של הקרבת הקטורת גם כיום ומגדל העץ נגיש מרחוב סטניסלב דוספבסקי. יש מערכת סאונד מעולה בתוך הכנסיה וחנות לקניית מוצרים קדושים לנצרות.

בסביבת הכנסיה

על יד הכנסיה ממוקמת חנות בשם : Църковен магазин "Лидия" בבולגרית העתיקו לגוגל מפות אם לא מצאתם את המיקום. החנות מוכרת מוצרי הקדושים לנצרות וציוד לכנסיות. היא פתוחה בכל ימות השבוע בין השעות 10:00 בבוקר עד 18:00 בערב ובשבת נפתחת מהשעה 11:00 בבוקר פרט ליום ראשון בו היא סגורה.

רוצה לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בבולגריה מתחילה כאן

מחכים לך בעיר!

דילוג לתוכן