חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
plovdiv

השער המזרחי של פיליפופוליס (East Gate Of Philippopolis)

עזרה בתכנון טיול לבולגריה? השאירו פרטים 👇

"פיליפופוליס" – כך כונתה פלובדיב בעברה העתיק והרחוק היא בעצם העיר השניה בגודלה בבולגריה אחריי עיר הבירה, סופיה ונכון לשנת 2018 מתגוררים בה כ – 346,893 תושבים. העיר פלובדיב בנויה על גביי שבע גבעות ששישה מהן נשתמרו עד היום. וכמו כן, פלובדיב קיבלה בשנת 2019 את תואר הכבוד "בירת התרבות של אירופה" 

לפלובדיב היסטוריה רבה של מגוון עמים שכבשו אותה או לאומים אתניים שהתגוררו בה במשך שנים רבות כמו : היוונים, הרומאים, הארמנים, הטורקים, היהודים, התראקים, הבולגרים ועוד…

אי לכך ובהתאם לזאת נבנו בפלובדיב שלל בתים, מוזיאונים, שערים, איצטדיונים, שווקים ומבנים נוספים הקשורים למגוון של שנים ומאות בהיסטוריה שכיום רובם משמשים כמבנים לשימור של רשות אונסק"ו העולמית. 

בנוסף, עם השנים נערכו גם חפירות ארכיאולוגיות שגילו ממצאים נוספים ומגלים בכל שנה מחדש מבני אבן ושיש מיוחדים מתקופות האבן, הברונזה ומתקופת האימפריה הרומית כמו השער המזרחי של העיר :

השער המזרחי של העיר הוא אחד משלושת כניסותיה והוא נבנה במאה השניה לספירה בזמן שלטונו של הקיסר הרומאי אדריאנוס כשער שנועד לייצג ניצחון.

השער היווה חשיבות רבה לעיר ואף הוביל את הדרך לביזנטיון ולבוספורוס (החלק המפריד בין החלק האירופי של טורקיה לחלק האסייתי) ממרכז העיר.

-מבנה השער-

כמו שנאמר כבר השער נבנה במאה השניה ועבר שיקום במאה השלישית לאחר פלישתם של הגותים חלו בעיר עבודות שיקום נכבדות.

השער עשוי שיש 

בסביבות המאה הרביעית השער ומה שמסביב לו עברו בניה מחדש עם שתי כניסות צדדיות וכניסה גדולה מרכזית ורחבה בתוספת של שני מגדלי שמירה לצורך תצפית ומניעת פרצות אל תוך העיר רוחב הרחוב היה כ – 13.20 מטרים מה שאפשר כניסה ויציאה נוחה של עגלות שניתן לראות עד היום חריצים שלהן על רצפת מבנה השער ומסמנים שהייתה שם תנועה עמוסה. בצידי הרחוב מוקמו שני עמודים מעוטרים בסדר רומי קורינתי (סגנון עשיר ומפואר) כיאה לתקופה ובצידי השער נבנו שתי מדרכות מרוצפות שרוחב כל אחת מהן עומד על כ – 2.60 מטר ובמאה החמישית נעשה לשער גם שיפוץ נוסף.

ההנחה הייתה שמשני צידי השער נבנו גם צריפים קטנים שהשלימו את המראה שלו והיוו מקום לשומרי הסף.

-בסביבת השער-

שרידי השער ממוקמים ברחוב בשם: STOYCHO MOSHANOV 

על יד השרידים ממוקמים מבני מגורים ובית הארחה ברמה בסיסית בסכום של כ – 150 ש"ח ללילה בשם EAST GATE – GUEST ROOMS. לפרטים על המלון לחצו פה!

Booking.com

השרידים של השער המזרחי ממוקמים במרחק הליכה של כ – 8 דקות מהעיר העתיקה ומהמוזיאון האתנוגרפי שממוקם בה.

-השער המזרחי בימינו אנו-

השער המזרחי נתגלה שוב בשנות השבעים של המאה ה – 20 במהלך חפירות ארכיאולוגיות שנערכו דאז על ידי עיריית פלובדיב ומפקחים ארכיאולוגים נוספים כמו מאיה מרטינובה וביליאנה גרובה שקיבלו הוראה לפיתוח ההיסטורי של העיר מטעם משרד התרבות. מסקנות החפירות הועברו אל המשרד בשנת 2021 והם החליטו להמשיך את המחקר גם בשנת 2022 בשל חשיבות הממצאים.

בנוסף, סטודנטים מטעם אוניברסיטת Paisiy Hilendarski עוזרים במחקר החפירות הארכיאולוגיות של השאר תיעוד וממצאים לאחר שהוכשרו במספר מגמות של היסטוריה , ארכיאולוגיה והגנת המורשת התרבותית לאומית.

הפרוייקט הזה לגילוי השער הוא חלק מפרוייקט גדול יותר שנקרא בשם : "לאורך חומות המבצר של פיליפופוליס" מטרת הפרוייקט היא פיתוח של שתי אטרקציות שיתחרו אחת בשניה בעיר העתיקה של פלובדיב ויביאו פרסום ותיירות חדשה לפלובדיב או שמא נקרא לה פיליפופוליס..

בנוסף, בחודש אוגוסט של שנת 2017 החל שיפוץ נרחב שהצפי לסיומו הוא כ- 10 שנים עד שיתגלה רוב הקומפלקס של השער המזרחי.

השער המזרחי של פיליפופוליס הוא שער עתיק הממוקם בעיר העתיקה של פלובדיב, בולגריה. השער נבנה במאה ה-2 לספירה והוא אחד השערים הטובים ביותר שנשתמרו מהעיר הרומית העתיקה. 

השער הוא מבנה מפואר. הוא עשוי מאבן חול, והוא כולל שני מגדלים מרשימים. השער מעוטרים בפסלים, גילופי אבן, ופסיפסים.

השער המזרחי של פיליפופוליס הוא אתר מורשת עולמית של אונסק"ו. הוא הוא מקום פופולרי לתיירים ומקומיים כאחד.

 

רוצה לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בבולגריה מתחילה כאן

מחכים לך בעיר!

דילוג לתוכן