חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
plovdiv

הבזיליקה הגדולה בפלובדיב (GREAT BASILICA)

עזרה בתכנון טיול לבולגריה? השאירו פרטים 👇

הבזיליקה הגדולה בפלובדיב היא בזיליקה רומית הממוקמת בעיר העתיקה של פלובדיב, בולגריה. היא נבנתה במאה ה-4 לספירה והיא הכנסייה הגדולה ביותר שנבנתה בתקופה הרומית בשטח בולגריה של היום.

הבזיליקה הגדולה היא אתר מורשת עולמית של אונסק"ו. היא היא מקום פופולרי לתיירים ומקומיים כאחד.

הבזיליקה הגדולה היא מבנה מפואר. היא בנויה בצורת צלב יווני, והיא כוללת שלושה אולמות אורכיים ושלוש אפסיסים. הבזיליקה בנויה מאבן חול, והיא מעוטרת בגילופי אבן.

הבזיליקה הגדולה שימשה ככנסייה עד המאה ה-14. לאחר מכן היא הפכה למבנה חילוני, והייתה בשימוש כבית ספר, בית חולים, ומחסן.

הבזיליקה הגדולה נחפרה בשנות ה-70 של המאה ה-20. היא שופצה בשנות ה-80 של המאה ה-20, והיא פתוחה כיום לקהל הרחב.

הבזיליקה הגדולה היא מקום היסטורי חשוב. היא היא עדות לתקופת רומא בבולגריה, והיא היא מקום חשוב לתרבות והדת הבולגריות.

הבזיליקה הגדולה נקראת גם BISHOP'S BASILICA OF PHILIPPOPOLIS

והיא מאוד פופולרית ומבוקשת לביקור. 

במאה הראשונה לספירה הוקם מבנה מסויים בשטח הבזיליקה והוא נחרב, עליו בנו את הבזיליקה בהמשך.

ההנחה היא כי מדובר באחת הבזיליקות הראשונות שהוקמו בתקופת האימפריה הרומית לאחר ביסוס הנצרות בשנת 313 לספירה.

הבזיליקה הגדולה היא בעצם מבנה כנסיה נוצרי קדום שהיה פעיל במאה הרביעית החמישית והשישית עד שננטש בעקבות רעידת אדמה שחלה באזור.

לאחר רעידת האדמה הגיע למקום הבזיליקה נוצרי – יווני קדום בשם נקרופוליס שבנה בו כנסייה עם בית קברות והוסיף שם איורי קיר אמנותיים ומפוארים.

בנוסף,נמצאו סמלים דתיים שהיוו תשמישי קדושה בצורת מוצלבות באזור המאה ה – 11. גודל הבזיליקה ומיקומה סמוך לפורום הרומאי מראים על כך שהייתה באותם ימים קהילה נוצרית גדולה מאוד בפלובדיב הקדומה. 

אופן מבנה הבזיליקה

הבזיליקה בנויה מאבן שיש כיאה לתקופה הרומית הקדומה אורכה הוא למעלה מכ – 90 מטרים והחפירות מעידות כי רוחבה עמד על כ – 36 מבנה הבזיליקה עבר מספר שינויי מיקום במהלך כ – 12 מאות השנים שלו.

בחלק הפנימי עוצבו עמודים הנושאים סמלים נוצריים 

 

מבנה הבזיליקה כיום

באזור שנות ה – 80 של המאה ה – 20 נמצאו שרידים של בניין הבזיליקה מעוטר בממצאים תקופתיים בזמן שניסו לבנות מעבר תת – קרקעי. לאחר מכן, הופסקה הבניה ובין השנים 1982 עד 1986 נערך מחקר של הממצאים על ידי צוות של המוזיאון הארכיאולוגי של פלובדיב שעמד אז בראשות אלנה קסיאקובה

מרבית הפסיפסים והממצאים רבי המשמעות נלקחו אל המוזיאונים המקומיים בראשות עיריית פלובדיב וחלק מהחלקים שלא הצליחו להגיע אליהם נשארו מתחת לפניי האדמה.

לאחר מכן, בשנת 1995 מבנה הבזיליקה הוכרז כאנדרטה תרבותית בעלת ערך לאומי כמו הרבה מבנים עתיקים בפלובדיב שזכו לתואר הזה בשנה זאת.

בשנת 1999 כיסוי המגן ששמר על הפסיפסים שנשארו בתוך האדמה נהרס קמעא 

ומצב הפסיפסים נהיה פחות טוב ובשנת 2002 הוחלט כי ההנחה שהבזיליקה נבנתה על גביי חורובת מבנה עתיק מהמאה הראשונה ולאחר מכן, הבזיליקה הגדולה כוסתה בשכבת חול על מנת לשמר אותה.

שנים מספר לאחר מכן באזור שנת 2016 הגיעו לשקם אותה באמצעות מימון של קרן אמריקה – בולגריה ועיריית פלובדיב שחקרו אותה באמצעות ארכיאולוגים של המוזיאון המקומי בפלובדיב  והם חפרו ושימרו את הבזיליקה עד היום.

 

ביקור בבזיליקה בימינו אנו

הבזיליקה הגדולה ממוקמת כיום על יד הכיכר המרכזית והקתדרלה הקתולית שמהווה את המשך הסיפור של החיים הנוצריים אז וכיום, בבזיליקה מתקיימים אירועים רבים כמו הופעות וקונצרטים בינלאומיים, השקות ספרים ושעת סיפור לילדים בערב.

קיים מדריך משחק שתוכלו לעשות בסמארטפון שלכם ולשחק בסגנון הבזיליקה

ניתן להשתמש ברשת ה – WIFI של מבנה הבזיליקה ולהתחבר למדריך האודיו שזמין גם באנגלית עם הסברים מעולים על הבזיליקה הגדולה, הממצאים מוצגים בצורה שתואמת את הטכנולוגיה ובקומה למעלה יש אזור במיוחד עבור ילדים.

פקידי הקבלה במקום דוברים אנגלית וניתן להשאיר את חפציכם האישיים בלוקרים חינם תוכלו גם לקבל לנייד סרטון מזכרת חינם מהבזיליקה בעזרת יישומון שתורידו.

מחיר לכרטיס סטנדרטי בקופות הבזיליקה עולה כ – 12 לבה בולגרי, כרטיס סטודנט עולה כ – 5 לבה בולגרי וכרטיס משפחתי עולה כ – 24 לבה בולגרי מומלץ לקנות כרטיס המשלב מספר אתרים במספר מוקדים כמו למשל בקופות על יד התיאטרון הרומי או מהמרכז למטייל פלובדיב שנקרא בשם FREE PLOVDIV TOUR או לקחת סיור חינמי מודרך בעיר העתיקה או סיור קולי מודרך למטיילים העצמאיים במספר שפות בשם PLOVDIV AUDIO GUIDE 

בזיליקה הגדולה פתוחה בדרך כלל בכל ימות השבוע פרט למועדים מיוחדים ובזמני הופעות סגורות מומלץ לוודא זאת מראש אך בדרך כלל שעות הפתיחה יהיו מהשעה 9:00 בבוקר עד לשעה 18:00 בערב.

 

על יד הבזיליקה 

בסביבת הבזיליקה שממוקמת על הכיכר המרכזית ניתן להגיע במרחק הליכה למגוון מוקדים תיירותיים היסטוריים בעיר העתיקה, למלונות ולמרכזים שמתאימים למטיילים ונותנים שם מידע וכרטיסים למגוון אטרקציות.

ממש בקרבת הביזליקה ניתן לגשת אל הפורום הרומאי העתיק, אל כיכר מלאה במזרקות או סתם לשבת באחד מבתי הקפה הקרובים לאכול צהריים במסעדה הפופולרית HAPPY BAR & GRILL בהזמנה מראש כמובן או לעצור לאיזה דרינק וחטיף.

רוצה לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בבולגריה מתחילה כאן

מחכים לך בעיר!

דילוג לתוכן